28. 9. 2023
Eko-designové studio Balance is Motion vás na letošním Designbloku přesvědčí, že estetika a udržitelnost mohou jít ruku v ruce.
Oceňovaní designéři bojující proti greenwashingu uvádí na trh všestranný modulární systém pro tvorbu různých typů mobiliáře, který je inspirovaný lišejníky. Ruderal na pražský Designblok zamíří po úspěšné premiéře na newyorském veletrhu Wanted Design, kde reprezentoval Českou republiku jako multifunkční produkt, který díky chytrému designu ztělesňuje smysluplný a udržitelný minimalismus. Jednotlivé díly Ruderalu totiž umožňují jednoduché přeskládání, údržbu i recyklaci a zastanou tak nejrůznější funkce — od stojanu na whiteboard až po venkovní lavičku.
Modularita produktu, jakožto jeden z pilířů ekodesignu, umožňuje nejen iterativní customizaci, ale i snadné opravy a celkové prodloužení životnosti výrobku. Stěžejní je také princip co-designu: finální podoba produktu vzniká pod taktovkou uživatele, ne designéra. Ruderal tak svým uživatelům umožňuje zapojení vlastní kreativity a proměnu produktu dle svých aktuálních potřeb.
Hravá estetika Ruderalu má za cíl osídlit místa a akce, která trpí provizorností a nedostatkem funkčního, kvalitního designu. Ruderal tak skutečně vzdává hold odolným lišejníkům, protože díky své praktičnosti a jednoduché údržbě se s přehledem uplatní nejen v retailu, coworkových prostorech, ale i ve veřejných prostranstvích.
Všestrannému využití produktu pak nahrává i četnost materiálových variant. V rámci Designbloku si návštěvníci mohou například poprvé vyzkoušet Ruderal odlévaný z recyklovaného betonu, vyvíjený ve spolupráci s firmou Cementum. Futuristická podoba modulů, oplývající tenkými stěnami a překvapivými úhly, posouvá hranice a možnosti tohoto materiálu. K vidění budou také 3D tištěné moduly vyrobené ze 100% recyklovaného PETG filamentu, vyvinuté ve spolupráci s PrusaLabem v prototypovací dílně Josefa Průši. Tato verze modulů v sobě navíc skrývá zatištěný NFC tag, který návštěvníkům zpřístupní digitální pas výrobku. Díky spolupráci s Entity Systems, společností která se na zaměřuje na vývoj digitálních pasů a skladového managementu výrobků, tak budou mít návštěvníci možnost seznámit se s původem modulů, ale také jejich environmentální stopou vypočítanou pomocí metody Life Cycle Assessment (LCA). Studio Balance is Motion tak transformuje podobu udržitelnosti, s produktem, který je skutečně promyšlený do posledního detailu.
Jakožto eko-designové studio, Balance is Motion od roku 2021 propojuje designérskou kreativitu s analytickým přístupem k environmentálním otázkám. Pro své B2B klienty tak řeší výzvy v oblasti designu a udržitelnosti, zejména v produktovém designu a designu eventů. Za svou práci bylo studio oceněno Cenou Veolia za udržitelný design na Designbloku 2021 a se svou kolekcí sedaček do veřejného prostoru, Foamy, pak vyhrálo RO Plastic Prize 2022.
Návštěvníci Designbloku mohou sami otestovat svou nápaditost a v rámci instalace ve Veletržním paláci Národní galerie Praha se tento rok stát co-designéry modulárního systému Ruderal. Instalaci Balance is Motion najdete v mezaninu Veletržního paláce (M.05 – mezzanin). Více se dozvíte v katalogu vystavovatelů a na balanceismotion.cz.