28. 10. 2017
Designblok vyhlásil vítěze Diploma Selection – bodovala móda inspirovaná polskou aristokracií a objekty ze Sýrie i z Marsu
V sobotu 28. října 2017 byli oceněni vítězové mezinárodní soutěže Diploma Selection, která je letos pořádaná již počtvrté ve spolupráci s EUNIC Cluster ČR. Mezinárodní porota složená ze zahraničních kurátorů a galeristů zvolila ze třicítky finálových diplomových vítězem projekt Syria 2087 Anny Banout z Polska, která ve svých objektech propojila příběhy ze Sýrie a z Marsu. Mezi módními kolekcemi zvítězila polská designérka Uta Sienkiewicz, která se inspirovala polskou aristokracií. Obě vítězky jsou studentkami Akademie výtvarných umění ve Varšavě. Z českých studentů uspěly také Lenka Vacková a Helena Patelisová se svými kolekcemi.
„Kolekce objektů – příběhů převedených do jazyka objektů – reaguje na vývoj, rozklad i všechno, co se odehrává mezitím, a snaží se zachovat prvky syrské kultury v nové, na budoucnost zaměřené podobě. Výběrem materiálů a technik vzdávám hold tradičním řemeslům,” vysvětlila autorka kolece Anna Banout. Porota ocenila zejména lehkost, se kterou autorka uchopila téma a jemnou poetiku v jejím provedení. Na druhém místě se umístily Anja Lapatsch a Annika Unger z Berlína a třetí místo obsadila Helena Patelisová z UJEP.
V kategorii módní design vybrala porota jako nejlepší práci kolekci Swoi polské designéry Uty Sienkiewicz. Nápad vznikl po prolistování knížky o malé vesničce Zalipie na jihu Polska, jejímž charakteristickým znakem jsou unikátní ručně malované domy s květinovými vzory. Autorka začala rešerši u krojů, pokračovala přes osobité oděvy polských šlechtických vlastenců 18. století až po fotbalové fanoušky a další jevy spojené s národní identitou. Začala experimentovat také s látkami - zahrnula do nich výrazné barvy krojových suknic, vzory květin i krajku a nakonec přidala streetovou estetiku, kterou skloubila s folklórními motivy. Střihově pracovala s tvarem polského šlechtického obleku kontusze. Kukly jsou symbolem jednoty celého oděvu, nemají odkazovat k násilí. „Chtěla jsem zdůraznit krásu polského módního dědictví; na druhou stranu je ale kolekce také mým příspěvkem k tématu nacionalismu v současném světě,“ popsala Uta Sienkiewicz. Na druhém místě se umístila Lenka Vacková z pražské UMPRUM a za třetí místo byla oceněna Gesine Försterling z Berlína.
Ocenění autoři obdrželi 1000 Eur na rozvoj nové kolekce, věcné ceny od společnosti T-Mobile a možnost prezentace nové kolekce na dalším ročníku Designbloku.